Bajki na dobranoc – jak wybrać bajkę dla dziecka?

Opowiadanie dzieciom bajek na dobranoc to doskonały sposób, by pomóc im zasnąć, a także nakierować myśli maluchów na przyjemne tematy, które pozwolą im się odstresować i śnić ekscytujące sny pełne wspaniałych przygód. Dlatego też warto opowiadać maluchom historie bądź czytać im bajki, jednak warto wiedzieć, które z historyjek będą dla maluchów najodpowiedniejsze.

Bajki na dobranoc – jakie opowiadać?

Wybierając bajki dla dziecka na dobranoc, należy brać pod uwagę przede wszystkim tematykę i wartości edukacyjne, jakie niosę ze sobą opowiadane historie. Powinny być one lekkie, przyjemne, ekscytujące i uczące dzieci ważnych w życiu wartości, takich jak: szczerość, dobroć, przyjaźń i pomoc w potrzebie.

Równie ważne jest określenie, jaka tematyka bajek będzie dla maluchów najodpowiedniejsza ze względu na ich różnorodne zainteresowania. Dobrze opowiadać historie, które nawiązują do tego, co dziecko zna, czym się interesuje i co je fascynuje. Dzięki temu można pogłębić zainteresowania maluchów, co pomaga im rozwijać wyobraźnię i dowiadywać się nowych rzeczy.

Opowiadając bajki na dobranoc, szczególnie dzieciom strachliwym, lepiej unikać historii traktujących o duchach i potworach. Ich obecność w bajce, nawet jeśli zostaną one pokonane i zwycięży dobro, mogą powodować nieprzyjemne sny. Dlatego też historie opowiadane przed snem powinny skupiać się na tematyce, która nie będzie budziła w maluchach niepokoju. Bajki o potworach zdecydowanie lepiej opowiadać w dzień.

Bajki warte opowiedzenia

Zastanawiając się, jakie najlepsze bajki warto opowiedzieć maluchowi, dobrze jest odwołać się do klasyki historii dla dzieci. Opowiadania takie jak: Królewna Śnieżka, Kopciuszek czy Piękna i Bestia to dobre historie, z których płyną morały pomagające dzieciom zapoznać się z ważnymi życiowymi wartościami. Dzięki barwnemu opracowaniu w formie książeczek i filmów bajki te mogą również służyć maluchom do nauki czytania bądź umilać czas w dzień filmowym seansem.

Ciekawą propozycją są również wierszowane bajki Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, które doczekały się nie tylko bogato ilustrowanych opracowań, ale nawet własnych gier, które pozwalają dzieciom samodzielnie zapoznawać się z ich tematyką, łączą naukę czytania z doskonałą zabawą.

Dzieciom nieco starszym warto również opowiadać bajki ze zbioru Baśni Braci Grim, które swoją nieco mroczniejszą tematyką pokazują maluchom inne spojrzenie na świat. Odpowiednio przedstawione mogą w późniejszych latach zachęcić dzieci do sięgnięcia po oryginalne wersje historii – te znacznie mroczniejsze, tworzone nawet z myślą o dorosłych – co dodatkowo pozwoli im poszerzać swoją wiedzę o literaturze.

Na rynku istnieje również wiele nowych bajek. Każdego roku produkuje się wiele różnych książeczek z historyjkami, zarówno tymi autorskimi, jak i tymi, które opowiadają nowe historie ulubionych postaci znanych przez dzieci z telewizyjnych bajek i filmów, takie jak: Cars, Kraina Lodu, My Little Pony i wiele innych. Czytanie dzieciom tego typu bajek na dobranoc nie tylko pomaga im dobrze nastroić się przed snem, ale także zachęca do nauki samodzielnego czytania w towarzystwie dobrze znanych postaci.

1. Opowieści do poduszki – zbiór opowiadanekBajki na dobranocSprawdź!
2. Klasyczne opowieści – zbiór najulubieńszych dziecięcych bajekSprawdź!

Szukasz bajek na dobranoc? Sprawdź sklep hulahop.pl

 

 

Bajki na dobranoc – jak wybrać bajkę dla dziecka?
5 (100%) 2 votes