Jaką chustę wybrać? Jakie nosidło? Korzyści dla dziecka

Noszenie dzieci przy sobie jest jednym z ostatnich trendów, które stosują rodzice propagujący ideę rodzicielstwa bliskości. Zamiast umieszczać malucha w wózku, w którym nie ma on bezpośredniego kontaktu z mamą lub tatą, maluch spoczywa w nosidle lub chuście. Wbrew pozorom taki sposób noszenia dzieci nie jest wynalazkiem ostatnich lat, lecz znany jest od pokoleń. Co więcej, noszenie malucha blisko siebie niesie ze sobą rozliczne zalety dla potomka oraz dla jego rodziców. Używanie tych specjalnych akcesoriów do noszenia nie obciąża sylwetki, a w dodatku pozostawia ręce wolne. Przyjrzyjmy się poszczególnym korzyściom bliżej, a później zadecydujmy, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze – chusta czy nosidło?,

 

Jaką chustę wybrać? Jakie nosidło? Korzyści dla dziecka

Dziecko noszone blisko ciała rodzica jest spokojniejsze, płacze rzadziej, a jeśli już to płacz jest o wiele mniej intensywny. Maluch czujący bliskość mamy lub taty nie ma problemów z zasypianiem. Mówi się nawet o tym, że taki sposób noszenia dziecka zmniejsza bóle związane z kolkami lub w ogóle z problemami trawiennymi. Chusta jest w szczególności polecana wcześniakom, gdyż udowodniono, że pomaga w lepszym rozwoju podstawowych czynności, takich jak utrzymywanie hemostazy, próby ssania oraz oddychanie.

Jaką chustę wybrać? Jakie nosidło? Korzyści dla dziecka

Jak skorzysta rodzic?

Umiejętnie zawiązana chusta sprawia, że rodzic nie odczuwa ciężaru dziecka – to rozwiązanie wprost idealne dla osób o delikatnej budowie ciała. Do tego, nasze dłonie nie są zajęte, a więc zakupy czy wykonywanie czynności domowych staje się o wiele prostsze. Rodzic zyskuje także bardziej intymną, bliższą więź z dzieckiem. Matki, które noszą dziecko blisko siebie, rzadziej popadają w depresję poporodową, a w dodatku nie mają problemów z wydzielaniem odpowiedniej ilości pokarmu.

Chusty – możliwości wyboru

Chusty do noszenia dzieci występują w kilku wersjach. Każda z nich posiada mniej lub bardziej korzystne cechy. Najbardziej podstawowa jest chusta tkana, wykonana z naturalnych materiałów oraz tkana w sposób skośno-krzyżowy. Taką chustę można nosić już od pierwszego dnia życia maluszka, do tego zapewnia ona idealne podparcie dla główki i w miarę kolejnych prań staje się coraz bardziej miękka. Za pewne wady uznaje się dość skomplikowany proces wiązania, który wymaga dobrego przygotowania, treningu oraz wskazówek do osób, które nosiły dzieci w ten sposób.

Z kolei chusta typu kieszonka wykonana jest z paska materiału w kształcie koła. Jest lekka, wystarczy ją założyć, idealnie sprawdzi się dla małych dzieci. Wadą jest, że obciąża tylko jedno ramię, a jej rozmiaru nie poddaje się regulacji. Do tego nie jest odpowiednia dla cięższych dzieci. Istnieją jeszcze chusty elastyczne, które są podobne do chust tkanych, jednak zakłada się je w prostszy sposób. Rozciągliwość tego rodzaju chusty sprawia, że pasuje ona na każdego. Natomiast nie poleca się jej dla dzieci o wadze większej niż 8 kilogramów, a także dla noszenia noworodków. Podsumowując – chusty najbardziej zbliżają nas do dziecka, jednak noszenie wielu z nich wymaga odpowiedniej wprawy. Rodzice często skarżą się na to, że noszenie malucha w chuście jest dla nich dość niepewne, zwłaszcza na początku. Jeśli umiemy wiązać chustę lub mamy w swoim otoczeniu osobę, która jest w tym ekspertem, to warto mimo wszystko spróbować.

1. WOMAR Chusta szaraChusta i nosidło - korzyści dla dziecka, jaką wybrać?Sprawdź
2.  Nosidełko ComfortChusta i nosidło - korzyści dla dziecka, jaką wybrać?Sprawdź
3. Ekologiczne Nosidło z bawełnyChusta i nosidło - korzyści dla dziecka, jaką wybrać?Sprawdź

 

Nosidła – charakterystyka

Jeżeli interesują nas nosidła, jako rozwiązanie dające większe poczucie pewności, to przy wyborze modelu należy zwrócić uwagę na dobre wyprofilowanie. Trzeba też upewnić się czy panel jest odpowiednio miękki i czy pasy, za pomocą których w końcu mocuje się dziecko, są dobrze wykonane i wytrzymałe. Nosidła posiadają zalety takie jak prostota użycia, ich kompaktowe rozmiary oraz niewielka waga. Mogą być stosowane przy dzieciach o różnym wzroście i wadze, a odpowiednią regulację zapewniają łatwe w obsłudze pasy. Nosidła lepiej rozkładają też ciężar ciała dziecka. Do wad nosidełek zalicza się fakt, że można w nich nosić dzieci jedynie w pionowej pozycji. Maluch musi więc umieć już siadać, dlatego nosidełka to rozwiązanie od 6. miesiąca życia.

 

Jaką chustę wybrać? Jakie nosidło? Korzyści dla dziecka
5 (100%) 1 vote