Fotelik rowerowy dla dziecka – jak dobrać najlepszy? Jak zamontować?

Zdrowy styl życia znajduje coraz większą ilość zwolenników, dlatego też trudno się dziwić, że szerokie grono ludzi spędza aktywnie czas z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, by niezależnie od wybranej formy aktywności pamiętać o bezpieczeństwie pociechy. W przypadku osób chcących wybierać się z dziećmi na przejażdżki rowerowe konieczny jest zakup fotelika. Co trzeba wiedzieć na jego temat, by jazda na rowerze z dzieckiem była przyjemna i bezpieczna?

fotelik rowerowy dla dziecka

Fotelik rowerowy dla dziecka – rodzaje

Na rynku można znaleźć różne rodzaje fotelików rowerowych dla dzieci, największą popularnością cieszą się te montowane z tyłu. Można w nich wozić nawet dzieci, których waga przekracza 25 kg. Rodzic podczas pedałowania nie odczuwa dyskomfortu, również komfort jazdy dziecka jest duży, gdyż większość dostępnych w sklepach fotelików zapewnia amortyzację, dzięki czemu malec właściwie nie odczuwa jazdy po wybojach czy innego rodzaju nierównościach. Wadą fotelików montowanych z tyłu jest fakt, że opiekun podczas jazdy nie ma z dzieckiem kontaktu fizycznego ani wzrokowego. Osoby, którym zależy na tym, by widzieć dziecko powinny zdecydować się na zamontowanie lusterek.

W sklepach można znaleźć także foteliki montowane z przodu. Ich dużą zaletą jest fakt, że podczas jazdy rodzic ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, ponieważ otacza je ramionami. Nie bez znaczenia jest także to, że opiekun ma przez cały czas dziecko „na widoku”. A dzięki temu zwiększa się jego komfort psychiczny. Dodatkowo fotelik przedni może być wyposażony w specjalną szybę, której zadaniem jest ochrona dziecka przed warunkami atmosferycznymi. Rzecz jasna ten rodzaj fotelika ma także wady – jeśli osoba kierująca rowerem jest wysoka może mieć problem z wygodnym ułożeniem ciała. Może się bowiem okazać, że podczas pedałowania będzie uderzać kolanami o fotelik. W takim przypadku  konieczna jest zmiana postawy ciała, co może się wiązać z dyskomfortem.

Czym się kierować wybierając fotelik?

Podczas zakupów należy pamiętać, że fotelik rowerowy musi być bezpieczny. Warto dowiedzieć się czy wybrany model spełnia normy bezpieczeństwa. Od razu należy odrzucić foteliki, które nie mają informacji odnośnie testów bezpieczeństwa, ponieważ oznacza to, że nie przeszły takich testów pomyślnie.

Przed zakupem  warto zwrócić uwagę również na konstrukcję fotelika – dobrze, by podpierał on głowę dziecka. Przydatną funkcją może okazać się także możliwość odchylenia oparcia, dzięki czemu malec podczas jazdy będzie mógł wygodnie uciąć sobie drzemkę. Chcąc zadbać o wygodę dziecka warto kupić fotelik, który ma podnóżki z możliwością zapięcia – dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko w czasie jazdy nie włoży nóg pomiędzy szprychy. Oczywiście fotelik rowerowy musi być wyposażony w pasy lub szelki. Warto pamiętać o tym, że większość lekarzy zgodnie twierdzi, że dziecko może bez żadnych przeciwwskazań jeździć w foteliku rowerowym dopiero po ukończeniu 2 roku życia.

Montaż fotelika – co trzeba wiedzieć? Jak zamontować fotelik na rower?

Sposób montażu fotelika jest uzależniony przede wszystkim od tego czy wybrany został model przedni czy tylny. W pierwszym przypadku często spotykanym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania fotelika bezpośrednio do ramy roweru, natomiast foteliki przeznaczone do montażu z tyłu są przymocowywane do ramy przy użyciu specjalnego zapięcia. Rzecz jasna wraz z fotelikiem otrzymuje się produkty niezbędne do jego zamontowania – wbrew pozorom zadanie nie jest trudne, dzięki czemu nawet niedoświadczonym osobom montaż fotelika zajmuje zaledwie kilka minut.

Fotelik rowerowySprawdź!
Fotelik rowerowySprawdź!

 

Akcesoria rowerowe oraz rowerki dla dzieci szukaj w sklepie hulahop.pl

Fotelik rowerowy dla dziecka – jak dobrać najlepszy? Jak zamontować?
5 (100%) 1 vote