Gryzak dla dziecka – od kiedy stosować, jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Okres ząbkowania u dzieci to trudny czas zarówno dla malucha, jak i dla pozostałych domowników. Odpowiednio dobrany gryzak wspomaga masowanie dziąseł, co przynosi dziecku ulgę i pomaga w szybszym pojawianiu się zębów. Jak dobrać gryzak dla dziecka?

gryzak dla dziecka

Gryzak dla dziecka – Kiedy po niego sięgnąć?

W sklepach z akcesoriami dla dzieci można znaleźć wiele typów gryzaków. To zarówno modele syntetyczne, jak i wykonane z naturalnych materiałów.

Jaki gryzak dla dziecka wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze gryzaka jest jego bezpieczeństwo. Należy wybierać gryzaki renomowanych marek, z odpowiednimi atestami bezpieczeństwa. To gwarancja, że materiał, jaki zastosowano do jego produkcji, nie jest toksyczny i że nie zaszkodzi dziecku.

W sklepach można znaleźć:

  • Gryzaki wodne

Wyjątkowo popularne, dostępne w większości sklepów z akcesoriami dla dzieci. Są wypełnione wodą, można schładzać je w lodówce przed udostępnieniem dziecku. Gryzak wodny ma właściwości schładzające – redukuje obrzęki dziąseł, masuje je i łagodzi uporczywy ból. Gryzaki wodne są jednymi z najtańszych modeli, ale to nie oznacza, że są gorsze od innych. Mogą mieć różne kształty i kolory więc są dodatkowym bodźcem dla rozwijającego się niemowlaka.

  • Gryzaki silikonowe

Mają elastyczną konstrukcję i różnorodne kształty. Są wykonane z silikonu z wypustkami, które dodatkowo masują dziąsła. Gryzaki tego typu również nie są zbyt kosztowne.

  • Gryzaki drewniane

Ekologiczne, bezpieczne i bardzo estetyczne. Mają różne kształty (na przykład obręczy, która w górnej części przybiera kształt misia lub innego zwierzątka). Mogą być wykonane z drewna różnych gatunków drzew. Warto sięgnąć po gryzak drewniany od sprawdzonego producenta. To produkt, który musi być w pełni bezpieczny (bez drzazg i szorstkich powierzchni) i odpowiednio wykonany. Cena gryzaków drewnianych jest zdecydowanie wyższa niż wodnych i silikonowych.

  • Gryzaki w kształcie zabawek

Grzechotki z gryzakiem, kauczukowe zwierzaki do gryzienia i tym podobne przedmioty są chętnie podgryzane przez dzieci. Jeśli zamierzamy zastąpić klasyczny gryzaczek zabawką, warto sięgnąć po taką przeznaczoną dla najmłodszych maluchów, którą dziecko faktycznie będzie mogło gryźć (musi być wykonana z bezpiecznych materiałów, nie może posiadać odstających elementów, które mogłyby zostać oderwane).

 

Ranking gryzaków dla dziecka 2016

1. Smily Play Gryzaki dla dzieci w róznych kształtach
2. Clementoni Gryzaczek Lusterko Myszka M. – 14505
3. Beurer Termometr w smoczku (BY 20)
4. Smily Play gryzak serce Dla niemowląt
5. Fisher Price Słonik gryzaczek – CGR95

Kiedy gryzaki dla dzieci?

Wielu młodych rodziców zastanawia się nad tym, kiedy nadejdzie właściwy moment na podanie dziecku gryzaków. Gdy rozpoczął się już proces ząbkowania, nie ma żadnych wątpliwości, że należy sięgnąć po gryzak, ale warto to uczynić nieco wcześniej.
Proces ząbkowania zaczyna się z reguły w okolicach ósmego miesiąca życia. Warto już wcześniej kupić wybrany model gryzaka i pozwolić dziecku się z nim zapoznać, pobawić. Gdy maluch zacznie odczuwać ból i swędzenie dziąseł intuicyjnie będzie przygryzał gryzak.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gryzaka dla dziecka?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przedmioty przeznaczone do użytku dla niemowląt muszą posiadać odpowiednie oznaczenie oraz atesty. Nie mogą być wykonane z niebezpiecznych materiałów. Dobry gryzak powinien:

  • Być wykonany solidnie i precyzyjnie. Nie może mieć ostrych krawędzi i niedoskonałości. Nie powinien mieć elementów, które można łatwo oderwać.
  • Posiadać atesty i informację, że może być stosowany u dzieci poniżej pierwszego roku życia.
  • Być niewielki i lekki – w końcu dziecko musi go udźwignąć i wkładać do buzi.

Zobacz gryzaki dla dziecka w sklepie hulahop.pl

Gryzak dla dziecka – od kiedy stosować, jak wybrać, na co zwracać uwagę?
5 (100%) 1 vote