Książki dla małej dziewczynki – jakie wybrać? Tematy bajek

Książeczki dla dzieci pełnią wiele funkcji. Kiedy rodzice czytają je ze swymi pociechami, spędzają z nimi czas, budują więzi. Książki uczą poznawać świat, pełnią funkcje terapeutyczne i pozwalają oswajać nowe emocje. Z pewnością, powinny one być dostosowane do wieku dziecka i jego potrzeb. Niezależnie od płci dziecka, zawsze sprawdzają się książeczki, które uczą: rozpoznawać kolory, części ciała, zwierzęta, itp., oraz przygotowujące malucha do kolejnego etapu w swoim życiu, jak: rozstanie ze smoczkiem lub pieluchą, mówiące o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu lub jak to jest mieć rodzeństwo, itd. Nie zapominajmy także o klasyce, jak wiersze i baśnie, np. Brzechwy, Andersena, itd., które są zawsze uniwersalne i nieśmiertelne.

Książki dla dziewczynki – jakie tematy bajek wybrać dla dziecka?

Mniej więcej, do trzeciego roku życia, podział tematyczny ze względu na płeć wśród książeczek, nie ma żadnego znaczenia. Dopiero później, małe dziewczynki wykazują  większe zainteresowanie historiami popularnych księżniczek oraz świetnie sprawdzają się także takie, którymi bohaterami są zwierzątka. Dziewczynki zdecydowanie bardziej wolą historie, w których duży nacisk położony jest na emocje i uczucia. Mniej liczy się akcja (choć wraz z wiekiem nabiera ona coraz większego znaczenia), a ważniejsze są relacje, które łączą bohaterów.

Obecnie, niektórzy kładą silny nacisk na to, aby nie kategoryzować dzieci ze względu na płeć i tak, jak nie wybierać dla chłopców bajek o rycerzach czy samochodach, a dla dziewczynek – o księżniczkach, tak też pozwalać chłopcom bawić się lalkami, a dziewczynkom autkami. Wszystko po to, aby nie budować stereotypów. Stąd też, na rynku pojawiają się np. bajki o księżniczkach, które nie lubią się myć, nie boją się smoków oraz nie słuchają rodziców.

1. Barbie i tajemnicze drzwiKsiążki dla małej dziewczynkiSprawdź!
2. Egmont Książka Psotnice PodwórkoweKsiążki dla małej dziewczynkiSprawdź!

Najpopularniejsze bajki dla dziewczynek

Jeśli przyjrzeć się bliżej konkretnym tytułom, kiedy dziewczynki już same sięgają po swoje pierwsze książeczki i doskonalą umiejętność czytania, to popularne są takie, jak np.: „Dorotka w Krainy Oz”, „Heidi”, „Malutka Czarownica”, „Dzieci z Bullerbyn”, czy nieśmiertelna „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jeśli dzieci nie potrafią jeszcze czytać, to wybierzmy dla nich np. „Maje na tropie”, „Przygody Słonia Bombika”, „Ania i Krzyś”, „Przyjaciółki na zawsze”, „Baba Jaga na deskorolce” lub opowiadania z serii „Martynka”.

ZOBACZ JAKIE PROPOZYCJE KSIĄŻEK DLA DZIECI ZNAJDZIESZ W SKLEPIE HULAHOP.PL

Książki dla małej dziewczynki – jakie wybrać? Tematy bajek
5 (100%) 1 vote[s]