Mata edukacyjna dla dziecka – od kiedy? Jaką wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki najlepiej zakupić dla swoich nowo narodzonych pociech. Pierwsze lata życia to niezwykle ważny okres w rozwoju dziecka, dlatego tak istotne jest, aby zdecydować się na właściwe produkty. Takie zabawki powinny bowiem nie tylko dostarczać rozrywki, ale także wspierać proces dorastania malucha. Dziś coraz więcej osób postanawia sprezentować swoim dzieciom tzw. maty edukacyjne. Czym jest mata edukacyjna i dlaczego warto ją kupić?

Mata edukacyjna dla dziecka

Mata edukacyjna nie jest obowiązkowym elementem w życiu dziecka, ale może w znacznym stopniu przyczynić się do jego rozwoju. To nic innego jak prostokątny lub okrągły „dywanik” z miękkiego materiału, do którego przymocowany jest jeden lub dwa pałąki. Na łukach tych zawieszone są różnego rodzaju piszczące, grzechoczące czy szeleszczące zabawki. Dodatkowo maty mogą być wyposażone w zabawki wydające dźwięki, np. odgłosy zwierząt lub melodyjki. Niektóre maty mogą mieć podwyższone boki i pełnić rolę kojca.

 

mata edukacyjna dla dziecka od kiedySprawdź!

Czy warto kupić matę edukacyjną?

 Niektórzy rodzice obawiają się zakupu maty dla swojej pociechy ze względu na zbyt dużą ilość bodźców – kolorów, faktur, tekstur, kształtów – na które maluch może nie być przygotowany. To duży błąd, gdyż maty są specjalnie stworzone właśnie z myślą o najmłodszych użytkownikach, którzy dopiero poznają świat i są go ciekawi. Takie produkty bez przeszkód można zaproponować dzieciom już od 3 miesiąca życia. Mata edukacyjna może posłużyć dziecku aż do pierwszych urodzin, a jeśli jest odpowiednio duża, nawet dłużej. Jakie korzyści daje niemowlakowi zabawa na takim dydaktycznym „dywaniku”? Przede wszystkim mata edukacyjna:

  • Pobudza zmysł słuchu, dotyku i wzroku dziecka.
  • Wspomaga rozwój psychoruchowy.
  • Rozwija samoświadomość.
  • Zapewnia dziecku swobodę ruchów.

Ponadto mata edukacyjna to nie tylko doskonały sposób na zabawę dla dzieci, to także prawdziwe wytchnienie dla rodziców. Kiedy dziecko zajęte jest poznawaniem kolejnych funkcji maty czy obserwowaniem zabawek, rodzic może nieco odpocząć i jedynie śledzić z daleka poczynania malucha. Jeśli zakupimy matę z podwyższonymi bokami, możemy nawet na chwilę oddalić się od dziecka bez obawy, że coś mu się stanie.

Czym się kierować przy zakupie maty edukacyjnej?

 Wybór odpowiedniej maty edukacyjnej może okazać się prawdziwym wyzwaniem, bowiem na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów tego typu. Dobra mata nie tylko powinna zagwarantować dziecku rozrywkę na długie miesiące, ale także być funkcjonalna i praktyczna. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli planujemy nabyć dla naszego malucha matę edukacyjną?

  • Rozmiar – każda mata powinna być dostosowana do dziecka, jednak im większa, tym będzie dla dziecka wygodniejsza. Duża mata pozwoli maluchowi bez problemu obracać się z plecków na brzuszek i odwrotnie, a nawet siadać czy raczkować. Zatem większa mata z pewnością posłuży dziecku znacznie dłużej.
  • Izolację – jeśli mata będzie znajdować się bezpośrednio na podłodze, powinna być odpowiednio gruba i posiadać izolację termiczną. Uchroni ona malucha przed zimnem.
  • Ilość zabawek – im więcej różnorodnych zabawek znajdujących się na macie, tym lepiej dla małego odkrywcy! Mogą być one nie tylko umieszczone na pałąkach, ale także na samej powierzchni maty, aby dziecko miało czym się bawić w każdej pozycji. Do najczęściej montowanych zabawek na matach zaliczyć można grzechotki, metki, pozytywki czy lusterka. W przypadku elementów grających najlepiej wybrać maty z dźwiękami edukacyjnymi, jak np. odgłosy zwierząt.
  • Materiał – mata powinna być wykonana z naturalnego i przyjemnego w dotyku materiału, który można wyprać w pralce.
  • Budowa – mata edukacyjna może mieć formę samego „dywaniku” lub minikojca. To drugie rozwiązanie będzie najlepsze dla najmłodszych użytkowników, gdyż dziecko jest wówczas odpowiednio zabezpieczone i nie ma możliwości, żeby z maty wypadło.
  • Możliwość złożenia – większość mat można bez problemu złożyć, dzięki czemu nie zajmują zbyt dużo miejsca. Co więcej można je w takiej postaci o wiele łatwiej przetransportować. Taka możliwość przyda się np. w trakcie wyjazdu. To duży atut w porównaniu np. z kojcami.

 

Mata edukacyjna dla dziecka – od kiedy? Jaką wybrać?
5 (100%) 2 vote[s]