Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie?

Samodzielne jedzenie to jedna z tych umiejętności, które pokazują nam, że dziecko się rozwija. Chce poznawać otaczający go świat i w nim uczestniczyć. Maluch, który je samodzielnie, jest lepiej przystosowany, żeby rozpocząć edukację na poziomie przedszkola. I choć na początku nie posługuje się zbyt sprawnie nożem i widelcem to nawet operowanie plastikową łyżeczką powinno stanowić powód do dumy dla rodziców. Nauka samodzielnego jedzenia to solidny trening cierpliwości dla mamy i taty. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób przyśpieszyć proces nauki, w co trzeba się wyposażyć i jak przekonać szkraba, by zechciał wziąć łyżeczkę w swoje rączki. Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie? 

Podstawa to zastawa

Nic nie podziała lepiej na wyobraźnię malucha niż zestaw bajecznych przyrządów do jedzenia. Słowo bajecznych można tu potraktować dosłownie i sprawić maluchowi dziecięcą zastawę inspirowaną jego ulubioną bajką. Sztućce dedykowane najmłodszym są lepiej przystosowane do tego, by maluch wygodnie z nich korzystał. Miękka łyżeczka wykonana z plastiku, posiadająca dodatkowo stabilny uchwyt – to zachęci Twoje dziecko do jedzenia samemu. Wyposażeniem, które warto jest wykorzystać właśnie przy stoliku jest miseczka ze specjalną przyssawką. Dzięki temu zupka czy obiadek nie umykają maluchowi sprzed jego łyżki czy widelca. Niektóre dzieci potrzebują naprawdę wielu prób, nim nauczą się jeść bez pozostawiania po sobie bałaganu. Warto zakupić też specjalne elastyczne nakrycie, które ochroni przed pobrudzeniem stołu. Ceratę można również umieścić pod miejscem, w którym maluch jada. Dla ochrony ubranka przyda się z kolei śliniaczek.

Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie?

Na początku – jedzenie rączkami

Maluch, który do tej pory pił tylko mleko, nie przejdzie od razu do sprawnego posługiwania się sztućcami. Potrzebny jest ten etap przejściowy, w czasie którego dziecko korzysta z własnych rączek. Nie wahajmy się więc dawać mu chrupki, gotowane warzywa czy owoce tak, by wkładał je sobie do buzi rączkami. To bardzo dobry trening wstępny. 

Zachęcić malucha do jedzenia

Jeśli zadbamy o dobrą zachętę to maluch wykaże o wiele większe zainteresowanie tym, jak zabrać się za danie podane mu w miseczce. Po pierwsze, warto stosować praktyczne rozwiązania i podawać takie jedzenie, które można nabierać z łatwością. Kanapka powinna zamienić się w niewielkie kanapeczki, takie w sam raz na jeden kęs. Każdy pokarm o stałej konsystencji powinien zostać pokrojony w mniejsze części. Niech przed maluchem znajdą się tylko niewielkie cząstki mięsa, ziemniaków, warzyw czy owoców.

Gdy nasza pociecha jest wielbicielem zup to lepiej podawać mu te o gęstej konsystencji – mniejsza szansa, że się wyleją. Podobnie rzecz ma się z zupą na mleku, do której warto dodać kaszki. Dziecko powinno tez jadać wtedy, gdy wszyscy inni – po prostu warto umieścić go na specjalnym krzesełku do karmienia tuż obok stołu, przy którym siedzą rodzice. Nie możemy jednak zmuszać dziecka, bo przyniesie to skutek odwrotny od oczekiwanego. Gdy nagle zabierzemy mu zabawki i posadzimy za talerzem to taka próba skończy się płaczem, a na dodatek pora karmienia będzie się źle kojarzyła maluchowi. Jeśli dziecko chce zabrać zabawki ze sobą do stołu – pozwólmy mu na to. Prosta zasada mówi również, że jeśli chcemy przyśpieszyć naukę samodzielnego jedzenia to musimy gotować dziecko to, co najbardziej lubi.

 Dawaj dobry przykład

Maluch nie zna zasad savoir vivre, a tym bardziej nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak posługiwać się sztućcami. Dlatego rodzice powinni mu dokładnie objaśnić, w jaki sposób używa się widelca oraz do czego służy łyżka. Maluch jedzący w otoczeniu swojej rodziny przestaje czuć się samotny, a także może obserwować jak mama czy tata nabierają ziemniaki czy piją kompot. Maluch zaczyna odczuwać wtedy rodzinną więź i widzi, że pora posiłku to nie tylko zaspokajanie głodu, ale również spędzanie czasu razem

Sztućce i niezbędne naczynia, a także zabawki znajdziesz w sklepie hulahop.pl

Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie?
5 (100%) 2 votes