Pielęgnacja zębów – jak nauczyć dziecko? Regularne szczotkowanie zębów, dentysta

Każdy zdaje sobie sprawę, że o zęby należy dbać, warto uświadamiać to również dzieciom od najmłodszych lat. To bardzo istotne, ponieważ o tym czy zęby będą mocne decydują nie tylko geny, lecz również to czy dba się o nie w odpowiedni sposób. Co należy zrobić, by przekonać pociechę do dbania o zęby? Jak nauczyć je tego, aby szczotkowanie zębów stało się codziennym rytuałem?

szczotkowanie zębów

SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW – kiedy uczyć dziecko?

Warto troszczyć się o higienę jamy ustnej dziecka w okresie niemowlęcym. Już w przypadku tak małego dziecka można zadbać o rozwój jego zębów. W tym okresie należy przecierać dziecku dziąsła zwilżoną gazą, można użyć także specjalnej nakładki, która ułatwi to zadanie. W momencie, gdy dziecku wyrośnie pierwszy ząbek gazę można zamienić na szczoteczkę do zębów.

Nawyk codziennego mycia zębów można zacząć wypracowywać już o rocznych dzieci. Oczywiście należy postarać się, aby zajęcie było przyjemne – można to zrobić na przykład kupując szczoteczkę do zębów oraz kubeczek z ulubionymi bajkowymi postaciami dziecka – to na pewno zachęci malca do szczotkowania ząbków. Jak dobrać pierwszą szczoteczkę? Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku małych dzieci najlepiej sprawdza się niewielka szczoteczka z miękkim włosiem o zaokrąglonym kształcie. Co ważne, dziecięca powinna być wymieniana stosunkowo często – nie rzadziej niż raz na trzy miesiące – najlepiej zrobić to już w momencie, w którym dostrzeże się wygięte włosie.

szczotkowanie zębówSprawdź!

Pasta do zębów ELMEX 0-6lat

 

Kolejną istotną kwestią jest pasta do zębów dla dziecka. Powinna ona mieć właściwości czyszczące, hamować rozwój bakterii, dobrze działać na dziąsła i chronić przed powstawaniem próchnicy. Warto kupić pastę do zębów o smaku, który przypadnie dziecku do gustu, na przykład truskawkowym. W przypadku małych dzieci warto postawić na pastę bez fluoru, może on pojawić się w składzie produktu przeznaczonego dla dzieci powyżej 2 roku życia, choć również wtedy powinien on występować w niskim stężeniu.

szczotkowanie zębów

Szczoteczka Aquafresh Little Teeth 

Sprawdź!

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, jednak równie istotne jest regularne odwiedzanie dentysty. Należy dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa, gdyż jeśli pierwsze spotkanie ze specjalistą będzie nieudane i będzie kojarzyć się malcowi przede wszystkim z bólem, dziecko może zrazić się do wizyt u dentysty. W jaki sposób można przygotować dziecko do wizyty?

Dobrym pomysłem jest po raz pierwszy wybrać się do stomatologa na wizytę kontrolną, podczas której nie będą wykonywane żadne zabiegi. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość oswojenia się z nową sytuacją. Przed przyjściem do gabinetu z pociechą rodzice powinni sami wybrać się do wybranego stomatologa, by przekonać się czy wystrój wnętrza i ogólna atmosfera gabinetu będzie sprzyjająca dla ich dziecka. Warto w czasie tej wizyty poprosić lekarza, by podczas badania malca mówił mu co w danej chwili robi (ważne, by używał słów, które będą dla dziecka zrozumiałe). Dzięki takiemu zachowaniu dentysty dziecko będzie bardziej zrelaksowane, a sama wizyta nie powinna być nieprzyjemna.

Warto budować u dziecka pozytywne skojarzenia z wizytą u dentysty. Lekarz z pewnością nagrodzi malca kolorową naklejką, dobrze by również rodzice zadbali o nagrodzenie pociechy. Dobrze sprawdzi się na przykład wyjście do lubianego przez dziecko miejsca, na przykład do parku czy do kina.

Zobacz ofertę artykułów pielęgnacyjnych dla dziecka w sklepie hulahop.pl

Pielęgnacja zębów – jak nauczyć dziecko? Regularne szczotkowanie zębów, dentysta
5 (100%) 2 votes