Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Przedszkole to ogromna zmiana w życiu każdego malucha. W końcu trafia on do zupełnie innego otoczenia, gdzie nie towarzyszy mu dłużej mama ani tata. Całkowicie zmienia się nie tylko jego środowisko, lecz również rozkład dnia, jedzenia posiłków oraz pora snu. W pierwszych dniach przedszkola dziecko czuje się zazwyczaj całkowicie zdezorientowane, stąd jego płacz oraz okazywanie tęsknoty za rodzicem stanowią reakcje całkowicie normalne. Natomiast rolą opiekunów jest odpowiednio przygotować malucha na rozpoczęcie kolejnej długiej przygody w jego życiu, mianowicie rozpoczęcia edukacji. Nie ma się co oszukiwać – pierwsze pożegnanie jest trudne. Jednak każde dziecko można odpowiednio przyzwyczaić do nowej sytuacji. 

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Poinformuj!

Zdezorientowanie to główna przyczyna tego, że maluch wcale nie chce pójść do przedszkola. Gdy rodzic nie postara mu się jak najlepiej tego przedstawić to szansa na dobrą aklimatyzację malucha jest nikła. Rodzic powinien zacząć oswajać dziecko z wizją pójścia do przedszkola już na kilka miesięcy przed nastaniem pierwszy dni września. W tym celu pomoże nie tylko dobre wytłumaczenie tego, czym przedszkole jest. Najlepiej, by maluch przekonał się, że podczas odwiedzin placówki wspólnie z rodzicem. Widok kolorowych ścian, sali z zabawkami oraz placu zabaw na pewno podziała na dziecięcą wyobraźnię. Warto też rozmawiać z dzieckiem na temat powodów, dla których musi zacząć chodzić do przedszkola. Można uzasadnić ten fakt tym, że tak jak mama i tata mają swoją pracę, tak dla dziecka „pracą” jest przedszkole. Maluch poczuje się wyróżniony, dumny i doroślejszy. Książeczki oraz bajki dla dzieci, których bohaterowie to mali przedszkolacy, również pomogą dziecku w oswojeniu się z myślą o pójściu do przedszkola. Przydatna będzie również rozmowa, w której przedstawimy powody, dla których warto pójść do przedszkola – nowi koledzy, zabawki, ciekawe zajęcia.

Zróbcie potrzebne zakupy i poobserwujcie

Ulubiona chwila dla przyszłych przedszkolaków to wspólne kupowanie wyprawki. Niech maluch zobaczy, że jest już rzeczywiście duży i prawie całkiem samodzielny. Pozwólmy mu wybrać wyposażenie do przedszkola, własną szczoteczkę, ulubioną pastę, kredki i bloki rysunkowe. Przedszkolna wyprawka powinna osłodzić mu pierwsze dni rozłąki z rodzicami. Nasz maluch jeszcze lepiej oswoi się z przedszkolem, gdy codziennie będzie obok niego przechodzić. W ten sposób przypatrzy się temu, jak wesoło bawią się dzieci i jak wiele atrakcji czeka również i na niego. 

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Przygotujcie malucha do samodzielności

Choć pani z przedszkola pomoże w razie potrzeby, to pójście do przedszkola jest dla każdego dziecka testem jego samodzielności. Żeby wypadł on pozytywnie to rodzice muszą zadbać o przygotowanie malucha na stawienie czoła przedszkolnym wyzwaniom. Warto przyzwyczajać dziecko do wykonywania kolejnych obowiązków w sposób samodzielny. Przede wszystkim jest to dbanie o higienę własną podczas załatwiania się, mycie rąk, samodzielne czyszczenie zębów oraz tym podobne. Dziecko powinno rozpocząć trening samodzielnego rozbierania i ubierania się – najlepiej zacząć od ubrań, które zdejmuje i wkłada się łatwo, czyli bez guzików lub skomplikowanych zapięć.

Maluch powinien także samemu obsługiwać się przy stole, nakładając sobie porcje, jedząc sztućcami (a przynajmniej sprawnie posługując się widelcem) oraz decydując na co ma ochotę. Rytm dnia malucha powinien również być powoli dostosowywany do tego, który czeka na niego w przedszkolu: poranne wstawanie, jedzenie obiadu wczesnym popołudniem, drzemka i tym podobne. Nauczmy także dziecka bardzo ważnej rzeczy, czyli informowania innych o swoich potrzebach. Niech wie, że w momencie złego samopoczucia lub zmęczenia może zwrócić się do opiekuna w przedszkolu.

 

Niezbędną przedszkolną wyprawkę oraz zabawki znajdziesz w sklepie hulahop.pl

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?
5 (100%) 1 vote[s]