W jaki sposób działa butelka antykolkowa? Jak wybrać? Co?

Jeszcze w ciąży wiele przyszłych mam, obawia się, że ich dziecko może mieć kolki. Zazwyczaj otoczeni, tak na wszelkie wypadek, raczy je strasznymi opowieściami i jedną z nich jest horror kolkowy. Zatem, już na etapie ciąży zaczynają się poszukiwania sposobów na walkę z nim. Jedną, z metod jest stosowanie specjalnej butelki antykolkowej. Butelka antykolkowa została tak zaprojektowana, by zapobiegać dostawaniu się pęcherzyków powietrza do środka. To sposób, by dziecko nie połykało powietrza wraz z mlekiem, a więc nie miało gazów i problemów z trawieniem, które mają powodować kolki. Jednak, faktem jest, że nie udało się do tej pory jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę te kolki powoduje.

W jaki sposób działa butelka antykolkowa?

Butelka antykolkowa ma za zadanie uniemożliwić przedostanie się powietrza do wnętrza butelki podczas, kiedy dziecko pije z niej mleko. Aby temu zapobiec, producenci butelek stosują jedną z czterech metod:

  • specjalny system odpowietrzający – w podstawie butelki,
  • rurkę odpowietrzającą,
  • wentyl powietrza, który znajduje się w smoczku,
  • zakrzywiony do góry trzon butelki, który zapobiega dostawaniu się powietrza do wnętrza po przechyleniu butelki.

butelka antykolkowa

Czy butelka antykolkowa jest skuteczna?

Niestety, rzeczywistość wygląda tak, że wiele mam nigdy nie stosowało specjalnej butelki i ich dzieci żadnej kolki nie miały. Inne, stosowały butelkę i okazała się ona skuteczna, gdyż problem kolek znikł. Jeszcze inne, widząc, że butelka podziałała u dziecka koleżanki, również zaczęła stosować specjalne butelki antykolkowe, jednak nie rozwiązały one problemu.

Wydaje się, że butelki te działają u jednych dzieci, a u drugich nie. Prawdopodobnie dlatego, że przyczyn powstawania kolki jest kilka, a nie tylko powietrze, które dostaje się do brzuszka wraz z mlekiem. Butelka zwalcza tylko jeden z nich.

Kiedy wypróbować butelkę antykolkową?

Kiedy dziecko dziecko co wieczór, czyli w sposób cykliczny, intensywnie płacze i jest to płacz połączony z krzykiem, prawdopodobnie mamy do czynienia z kolką. Taki stan trwa około 2-3 godzin. Towarzyszy mu charakterystyczne podkurczanie nóżek, prężenie się, zaciskanie pięści. Malucha trudno jest uspokoić. Próby tulenia i kołysania, raczej nie przynoszą ulgi. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalną butelkę antykolkową. Jednak, nie róbmy sobie wielkich nadziei, bo nie wiadomo, czy okaże się skuteczna. Można zaopatrzyć się w nią już podczas przygotowania wyprawki dla dziecka. Jednak, nie każde dziecko ma kolki i może okazać się ona niepotrzebna.

 

 

Szukasz odpowiedniej butelki antykolkowej? Sprawdź nasze propozycje w sklepie hulahop.pl

W jaki sposób działa butelka antykolkowa? Jak wybrać? Co?
5 (100%) 2 votes