Taboo poradnik – zasady oraz jak grać, aby wygrywać!

Taboo, jest to świetna gra karciana, która swoją popularność zawdzięcza prostocie w zrozumieniu oraz wysokiemu poziomowi trudności samej rozgrywki. W poniższym artykule, przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie popularne pytania, dzięki którym dowiesz się, jak rozpocząć przygodę z tą grą.

taboo

Co to jest Taboo?

Taboo jest to gra karciana, w której zadaniem graczy jest odgadnąć hasło znajdujące się na karcie, wylosowanej przez danego gracza. Zawodnik, posiadający zagadkową kartę, może podpowiadać pozostałym graczom, jednak istnieje mały haczyk. Na wylosowanej karcie, oprócz danego słowa, znajdują się hasła, których gracz nie może wypowiedzieć. Dla przykładu, hasło brzmi “myszka, jednak, podpowiadając swoim znajomym, nie możesz użyć słów: komputer, gryzoń, urządzenie wskazujące. Jeżeli tajemnicze słowo zostanie odgadnięte przez drużynę, otrzymujecie punkt. Zabawa na długie godziny!

Taboo jak grać?

a) Przygotowanie do gry
 1. Gracze dzielą się na dwie drużyny, następnie naprzemiennie siadają naprzeciw siebie, tak, aby każdy nawzajem mógł siebie widzieć.
 2. Wybieracie dany kolor kart, następnie układacie karty danego typu na podkładce, wybranym kolorem na dół.
b) Cel 
 1. Używając odpowiednich słów, naprowadź swoją drużynę na właściwy tor, tak aby odgadła ukryte hasło. Jednak pamiętaj, że nie możesz używać słów znajdujących się na danej karcie. W przypadku, gdy gracz użyje zakazanego słowa, drużyna przeciwna otrzymuje punkt.
c) Gra 
 1. Twoja drużyna zaczyna
 2. Wybierzcie jedną osobą, której zadaniem będzie opisać dane hasło, a następnie przekażcie jej podstawkę z kartami.
 3. Ekipa przeciwna, mianuje jedną osobę, której zadaniem jest pilnować czasu oraz przy pomocy piszczałki przerywać rozgrywkę, w przypadku, gdy gracz użyje zakazanego słowa.
 4. Po rozpoczęciu rozgrywki, gracz odkrywa kartę, a następnie opisuje (nie używając zakazanych słów) widniejące na karcie hasło. Jeżeli drużynie uda się zgadnąć hasło, odkrywa następną kartę, a jego ekipa zdobywa punkt. W przypadku, gdy zawodnik użyje zakazanego hasła, gracz drużyny przeciwnej używa piszczałki. Gdy wystąpi taka sytuacja, drużyna “pilnująca” zdobywa punkt, a opisujący, wyciąga następną kartę.
 5. W momencie, gdy czas przeznaczony na rundę minie. Podliczacie punkty. Za każde odgadnięte hasło zdobywacie punkt, za każdą ominiętą kartę lub za każde użyte słowo Taboo drużyna przeciwna otrzymuje punkt.
 6. Zamiana ról (kolej drużyny przeciwnej)
e) Kiedy użyć piszczałki 

Piszczałki używacie w przypadku, gdy osoba opisująca złamie jedną z zasad gry:

 • Nie używaj żadnej części słowa umieszczonego na kartce w żadnej formie (nie możesz ani dzielić słowa np. konserwa, ryba, gdy hasłem jest konserwa rybna; nie używaj liczby mnogiej np. konserwy, gdy hasłem jest konserwa)
 • Nie wykonuj gestów, które mogą pomóc Twojej drużynie.
 • Nie naśladuj dźwięków
 • Nie używaj skrótów
f) Taboo jak wygrać?

Wygrywa ta drużyna, która uzbiera większą ilość punktów

Taboo inne warianty gry

 • Jedna osoba zgaduje – jak można się domyśleć , drużyna wskazuje jednego gracza, który będzie starał się odgadnąć hasło
 • Podwojony czas – Po przesypaniu się piasku w klepsydrze, obracacie ją. Runda kończy się, gdy piasek drugi raz, cały się przesypie
 • Posąg – Opisujący hasło nie może się ruszyć z miejsca (zachowuje się jak posąg), karty odkrywa, wcześniej do tego wybrana osoba
 • Wszyscy grają – Obie drużyny odgadują hasło

Grę Taboo oraz wiele innych, znajdziesz ją w sklepie hulahop.pl

Hulahop.pl – Tutaj dziecięce marzenia stają się faktem!

Taboo poradnik – zasady oraz jak grać, aby wygrywać!
5 (100%) 1 vote[s]