Jak ubierać niemowlaka latem? Zasady doboru ubranek

Skrajne warunki pogodowe, a zwłaszcza zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, są szczególnie niekorzystne dla naszego maluszka. W okresie, gdy jest on noworodkiem, warstwa lipidowa skóry jest dalej zbyt cienka, by zapewnić optymalną ochronę przed zimnem i upałem. Dodatkowo latem skóra wystawiona jest na działanie światła słonecznego, którego promienie są również szkodliwe. Zadaniem rodziców jest więc odpowiednio zaplanować to, w jaki sposób będą ubierali malucha latem. Nie jest to łatwe, bo zbyt duża liczba warstw ubrania może przyczynić się do odparzeń czy wysypek. Jak zatem postępować, by zapewnić ochronę przed gorącem i nie przesadzić? Jak ubierać niemowlaka latem?

Po pierwsze – popatrz na siebie

Rodzice mają tendencję do tego, że ubierają swoje dzieci w kilka warstw ubrań, nawet latem. O ile na pewno jest to dobre zimą, ponieważ zapobiega ewentualnemu wyziębieniu organizmu, to latem może doprowadzić do przegrzania malucha. Przegrzanie jest także bardzo szkodliwe dla jego zdrowia i nieprzyjemne dla samopoczucia. Skutki przegrzania są najbardziej widoczne na skórze dziecka – pojawiają się wtedy wypryski, czerwone i  swędzące plamy, szczególnie w zagłębieniach ciałka. Dlatego przed wyruszeniem na spacer dokładnie upewnijmy się, czy pogoda za oknem nie jest czasem bardziej upalna od tej panującej w domu. Jeżeli w domu maluch ubrany jest w zwiewne i lekkie ubranko to jaki jest sens w tym, by zakładać mu kilka warstw ubrań przed wyjściem na dwór?

Jak ubierać niemowlaka latem

 Po drugie – zwróć uwagę na rodzaj tkaniny oraz jej kolor

 Dziecięce ubranka na lato powinny być wykonane z przewiewnych tkanin o luźnym splocie. Idealnie sprawdzą się materiały pochodzenia naturalnego, w tym bawełna. Wybierajmy tylko tę wysoko gatunkową. Zwracając uwagę na rozmiar, zadbajmy o to, by koszulka czy spodnie nie były zbyt obcisłe. Luźne ciuszki zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz są czymś w rodzaju systemu wentylacji dla porów skóry. Ciemne barwy mają tę właściwość, że skupiają na sobie promienie słoneczne, dlatego ubrania na lato powinniśmy wybierać tylko w jasnych kolorach.

Po trzecie – zadbaj o ubrania na wszelki wypadek

O ile lepiej nie wybierać ubranek z materiałów takich jak zamsz czy jeans to zawsze warto jest mieć w wózku odpowiedni komplet na wypadek tego, jakby maluchowi zrobiło się zimno. Zwykle wystarczy lekki sweterek, który można mieć przy sobie na co dzień, gdyż jest on bardzo lekki. Niezbędnym wyposażeniem jest również czapeczka, którą powinny nosić dzieci do ukończenia sześciu miesięcy życia. Zgubnego działania słońca możemy się również wystrzegać w ten sposób, by spacery z maluchem planować na godziny poranne lub wybierać się na wycieczki późnym popołudniem.

Niezbędne akcesoria do pielęgnacji maluszka znajdziesz w sklepie hulahop.pl

Jak ubierać niemowlaka latem? Zasady doboru ubranek
5 (100%) 2 votes