Jak uchronić dziecko przed kleszczami? choroby, zapobieganie

W okresie letnim dzieci uwielbiają przebywać na dworze. Niejednokrotnie wraz z rodzicami spacerują i bawią się w parku czy lesie, wdrapują się na drzewa czy dokazują z psem w wysokiej trawie. Każda z tych sytuacji może niestety doprowadzić do ukąszenia przez kleszcza. Te małe pajęczaki potrafią wyrządzić wiele szkód w organizmie, dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o jak najszybsze ich usunięcie z ciała. Co jeszcze warto wiedzieć o tych pasożytach?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ukąszenie przez kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Nigdy nie wolno bagatelizować tego pajęczaka. Jeśli sami obawiamy się go usunąć, lepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Nie chodzi też o to, aby zabraniać dzieciom zabaw w parku czy biegania po polach. Wystarczy jedynie zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, a jeśli dojdzie do ugryzienia – zachować spokój. Szybko dostrzeżony i wyciągnięty z ciała kleszcz przestanie być groźny dla zdrowia.

Kleszcze – co warto wiedzieć?

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Gatunków kleszczy jest bardzo wiele, a wszystkie są czasowymi pasożytami kręgowców. W Polsce występuje około 19 gatunków (przede wszystkim kleszcz pospolity), natomiast najwięcej tych pajęczaków znaleźć można w tropikach i obszarach subtropikalnych. Przenoszą bardzo wiele chorób, dlatego tak ważne jest ich unikanie i zachowanie ostrożności na łonie natury. Ponadto ukłucie przez kleszcza jest bezbolesne, dlatego dziecko nie zawsze jest w stanie zauważyć, że zostało zaatakowane przez tego pasożyta. Warto więc zawsze przed snem dokładnie obejrzeć jego całe ciało.

 Jak uchronić dziecko przed kleszczami? choroby, zapobieganiee

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Kleszcze przenoszą wirusy i bakterie, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Im więcej będziemy wiedzieć o tych pasożytach, tym łatwiej i skuteczniej uda nam się przed nimi ochronić. Choroby, które może spowodować kleszcz, to m.in.:

  • Borelioza – choroba bakteryjna, która może mieć bardzo różnorodne objawy i dlatego jest trudna do rozpoznania. Najczęściej jednak boreliozie towarzyszy rumień. Może także dojść do bóli stawów, mięśni czy problemów z układem nerwowym.
  • Zapalenie opon mózgowych – to najbardziej niebezpieczna z chorób od kleszczy. Początkowa faza, łagodniejsza, objawia się bólami głowy i mięśni, gorączką, biegunką. Kolejny etap choroby to drgawki czy niedowłady. Ostatecznie ofiara kleszcza może nawet zapaść w śpiączkę.
  • Anaplazmoza – rzadko występująca choroba bakteryjna, którą wywołują niedojrzałe osobniki. Ma objawy podobne do objawów grypy. Dodatkowo może spowodować nudności czy bóle brzucha. Niekiedy przebiega bezobjawowo. Może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i nawet do śmierci.
  • Babeszjoza zwana malarią północy często towarzyszy boreliozie. Występuje stosunkowo rzadko. Przebiega bezobjawowo lub daje symptomy podobne do przeziębienia.

Jak skutecznie usunąć kleszcza?

Przede wszystkim kleszcze należy usuwać bardzo uważnie – nie możemy doprowadzić do tego, że w ciele zostanie jakiś fragment pajęczaka. Przed pozbyciem się pasożyta, nie wolno go niczym smarować czy spryskiwać, przypalać lub zgniatać, gdyż może to tylko pogorszyć sytuację. Miejsce po wyciągnięciu kleszcza należy zdezynfekować. Do pozbycia się pajęczaka można użyć pęsety lub specjalnego sprzętu zakupionego w aptece. Co jeszcze jest ważne?

Kleszcza usuwamy pewnym (ale nie gwałtownym) ruchem wzdłuż osi wkłucia. Można to zrobić także ruchem wykręcającym w lewo. Nigdy nie wyciągamy kleszcza palcami, gdyż w taki sposób możemy zarazić się przenoszonymi przez niego chorobami. Jeżeli nie jesteśmy gotowi sami usunąć pajęczaka, najlepiej udać się do lekarza. Po wyciągnięciu kleszcza należy też obserwować miejsce ugryzienia – jeśli pojawi się tam rumień, może być to objaw boreliozy.

Jakie są naturalne metody ochrony przed kleszczami?

Aby uchronić się przed kleszczami, można stosować różne repelenty dostępne w aptekach i drogeriach. Jednak nie jest to jedynie rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, które będą równie skuteczne, ale także bezpieczne dla zdrowia, bo pozbawione szkodliwych dodatków. Co należy robić, aby w naturalny sposób zapobiec ukąszeniu przez kleszcza?

  • Jeść czosnek.
  • Używać olejków zapachowych do smarowania, np. goździkowego, szałwiowego, miętowego.
  • Uprawiać w ogrodzie zioła, np. rozmaryn, tymianek, miętę; z tych roślin można przygotować napar, którym należy się wypsikać.
  • Pić ziele czystka.
  • Unikać jaskrawych kolorów ubrań, a także nosić dłuższe spodnie i nakrycia głowy

 

 

Największy wybór zabawek i gier planszowych w sklepie hulahop.pl

 

Jak uchronić dziecko przed kleszczami? choroby, zapobieganie
5 (100%) 1 vote