Jak wybrać butelkę dla niemowlaka? Czym się kierować?

Odpowiednio dobrana butelka daje komfort karmienia rodzicom oraz przede wszystkim dziecku. Polecamy staranny dobór butelki, gdyż ma to znaczenie również dla higieny podawania dziecku żywności. Wybierajmy uważnie i odpowiednio o nią dbajmy. Jak wybrać butelkę dla niemowlaka? 

Podstawy korzystania z butelki

Karmiąc butelką musimy pamiętać o tym, by regularnie ją czyścić – modyfikowane mleko jest w końcu świetnym pożywieniem dla wszelkiego rodzaju bakterii. Dlatego do karmienia najlepiej jest wybrać taki model butelki, który jest pozbawiony załamań i wgłębień, gdyż czynią one mycie butelki trudniejszym. Tym bardziej, że butelki przeznaczone dla niemowląt należy nie tylko myć, ale wręcz przeprowadzać ich regularną dezynfekcję. Na bieżąco trzeba także kontrolować odpowiedni stan smoczka, zwłaszcza gdy u malucha zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki.

Jaka pojemność i co można w nich podawać?

Pierwsze modele powinny być dość małe, by można było łatwo karmić nimi malucha oraz by serwować mu odpowiednie dawki pożywienia. Polecamy butelki mieszczące płyny w ilości 120 do maksymalnie 150 ml. Na początku posłużą do podawania w nich mleka, później zaś sprawdzą się do podawania wody lub soku. Od czwartego miesiąca życia można już pokusić się o butelki 220, a nawet 250 ml. Jeżeli chodzi o materiał wykonania to zazwyczaj możemy wybierać pomiędzy butelkami plastykowymi oraz wykonanymi ze szkła. Te pierwsze są bardziej odporne na stłuczenia, do tego dłużej utrzymują ciepło. Z kolei butelki szklane mogą się potłuc, jednak wykonane są z pewniejszego, bardziej naturalnego materiału. Wybierając butelki plastikowe trzeba koniecznie sprawdzić, czy nie zawierają one niebezpiecznego dla dziecka bisfenolu A. Modele plastikowe należy też regularnie wymieniać, średnio do dwa-trzy miesiące.

Jak wybrać butelkę dla niemowlaka?

Jaki smoczek do butelki?

Smoczek stanowi niezbędne wyposażenie do butelki przeznaczonej dla noworodka. Smoczki z lateksu są ciemne, natomiast te z silikonu – jasne. Silikonowe uzupełnienie jest bardziej wytrzymałe, do tego nie posiada zapachu oraz jest twardsze, dzięki czemu mięśnie buzi dziecka lepiej pracują, co wpływa później na szybkość rozwoju aparatu mowy. Warto wybierać smoczek bardziej płaski, gdyż pozwala uniknąć nieprawidłowości w kształtującej się budowie jamy ustnej.

Butelki z dodatkowymi opcjami

Na rynku znajdziemy butelki, które posiadają dodatkowe wyposażenie lub cechy. Jedną z nich jest specjalne dno, które zapobiega występowaniu kolek u dzieci. Inne wskazują nawet temperaturę podawanego mleka lub innego płynu. Niezwykle uniwersalne są butelki ze smoczkiem trójprzepływowym, który nadaje się do podawania różnego rodzaju płynów. Zainteresować nas mogą także smoczki ze specjalnymi wypustkami, których masujące działanie daje ulgę dla dziąseł malucha.

 

Szukasz butelki dla dziecka? Sprawdź w sklepie hulahop.pl

Jak wybrać butelkę dla niemowlaka? Czym się kierować?
4 (80%) 4 vote[s]