Jak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodziców

Piaskownica w ogrodzie

Do najczęściej wybieranych ogrodowych atrakcji należy piaskownica. Które dziecko nie lubi budować zamków z piasku czy lepić babek piaskowych? Jednak zanim umieścimy w naszym ogrodzie piaskownicę, dobrze jest zorientować się m.in. jaki piasek sprawdzi się do dziecięcych zabaw i jak zabezpieczyć piaskownicę przed zanieczyszczeniami.

Co jeszcze warto wiedzieć o piaskownicach?

Zalety piaskownicy

Zabawa w piaskownicy ma wiele zalet – dostarcza dziecku rozrywki, a przy okazji zapewnia mu pobyt na świeżym powietrzu. Jeśli pociecha bawi się w piaskownicy publicznej, wówczas ma także okazję na kontakt z rówieśnikami. A jakie korzyści daje przydomowa piaskownica?

 • Rozwija kreatywność.

 • Polepsza koordynację wzrokowo-ruchową.

 • Zwiększa zręczność.

 • Kształtuje precyzję ruchów.

 • Rozwija inteligencję.

 • Pobudza wyobraźnię.

Jak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodziców

Rodzaje piaskownic

Do najbardziej popularnych piaskownic należą piaskownice drewniane. Są niezwykle estetyczne i mogą stanowić spójny element np. z meblami ogrodowymi. Piaskownice drewniane powinny być zaimpregnowane specjalnym preparatem oraz zabezpieczone od spodu folią. Na rynku dostępne są także piaskownice plastikowe w różnych kolorach i kształtach, lekkie i funkcjonalne. Mogą pełnić naprzemiennie rolę piaskownicy lub małego baseniku dla dziecka. Można także umieścić w ogrodzie piaskownicę w formie stolika.

Największy wybór piaskownic:

Piaskownica Muszelka

Piaskownica drewniana

VARIO-SANDKASTEN

Little Tikes – Piaskownice

Piaskownica motylek

Jak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodzicówJak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodzicówJak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodziców Jak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodzicówJak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodziców
Sprawdź!Sprawdź!Sprawdź!Sprawdź!Sprawdź!

Jaki piasek do piaskownicy?

Według prawa piasek do piaskownicy nie musi mieć żadnych certyfikatów czy atestów, jednak jeśli planujemy piaskownicę we własnym ogrodzie, lepiej zadbać o jego jakość. Poleca się produkty specjalnie dedykowane do piaskownic, np. takie posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny. Będziemy wówczas mieć pewność, że piasek jest wolny od bakterii czy grzybów. Jednak należy pamiętać, że każdy piasek z biegiem czasu ulega zanieczyszczeniu i należy go wymieniać przynajmniej dwa razy do roku.

Jak zabezpieczyć piaskownicę?

Zabezpieczenie piaskownicy przed zanieczyszczeniami to bardzo istotna kwestia, której nie należy bagatelizować. Nawet jeśli sami nie posiadamy zwierząt, zawsze może się zdarzyć, że obcy kot lub pies wejdzie na naszą posesję i zabrudzi piaskownicę. Najważniejsze, aby osłona piaskownicy nie była bardzo ciężka – będzie nam to utrudniać jej usuwanie i nakładanie. Dobrze jest zastosować specjalne plandeki, ochronne folie, siatki lub drewniane osłony

Zabawki do piaskownicy

Obecnie wybór zabawek do piaskownicy jest olbrzymi. Bogactwo kolorów, nadruków i kształtów przyciąga najmłodszych i pozwala im na długą zabawę w piasku na powietrzu. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu oryginalnych zabawek, jednak to te klasyczne najbardziej absorbują dzieci. Mając piaskownicę w ogrodzie, warto zakupić:

 • wiaderko, łopatkę, konewkę, młynek,

 • foremki do lepienia babek, grabki, sitko,

  Zabawy w piaskownicy

Piaskownica to miejsce, w którym można wymyślać wiele interesujących i kreatywnych zabaw. Do najbardziej popularnych należy oczywiście budowanie zamków, tuneli, torów przeszkód czy innych obiektów. Lepienie babek za pomocą wiaderka czy foremek to także typowa zabawa do piaskownicy. Co jeszcze można zaoferować dziecku, które lubi piaskowe rozrywki?

 • Zabawa w sklep – sprzedawanie i kupowanie na niby to doskonała zabawa pobudzająca wyobraźnię dziecka. Przy okazji można też poduczyć pociechę liczenia.

 • Zakopywanie skarbu – zakopanie jakiegoś przedmiotu (figurki, ładnego kamyczka) i odkopanie go następnego dnia jako skarb może być wielką frajdą dla małego odkrywcy.

 • Pisanie na piasku – piaskownica może nam posłużyć jako tablica do pisania, wystarczy wygładzić ręką jej powierzchnię. Dziecko może pisać lub rysować na piasku palcem lub patykiem.

 • Zabawa w kuchnię – w piaskownicy można też bawić się gotowanie i przyrządzanie różnych piaskowych potraw i smakołyków.

ZAJRZYJ PO WIĘCEJ SKLEP HULAHOP.PL

Jak wybrać piaskownicę dla dziecka ? Porady dla rodziców
5 (100%) 2 vote[s]