Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Najlepsze łożeczka

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, rodzice stają przed wyzwaniem, jakim jest skompletowanie wyprawki i zakupieniem wszystkich niezbędnych sprzętów. Jednym z takich przedmiotów będzie łóżeczko. Na rynku zajdziemy różne jego rodzaje. Możemy zdecydować się na takie, które będą bardziej uniwersalne i posłuży przez kilka lat, bądź takie, które jest specjalnie dedykowane do odpowiedniego wieku dziecka.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, jaka wersja lepiej zaspokoi nasze potrzeby oraz malucha, na pewne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę. Podstawową sprawą będzie bezpieczeństwo. Tak więc, łóżeczko musi zostać wykonane z odpowiednich materiałów, które nie będą wytwarzały toksycznych substancji. Ponadto, łóżeczko musi być stabilne i wytrzymałe. Bezbronny noworodek będzie leżał spokojnie ale już kilkumiesięczny niemowlak potrafi bardzo energicznie podskakiwać. Kiedy mówimy o bezpieczeństwie, pod uwagę musimy także wziąć takie czynniki, jak ostre wykończenia, wystające elementy, łatwo dające się wyciągnąć zaślepki, nieoszlifowane brzegi, czy inne, potencjalnie niebezpieczne części. Mogą one zaszkodzić, nie tylko zdrowiu, ale i życiu naszego dziecka.

Kiedy wybieramy łóżeczko dla jeszcze nienarodzonego dziecka, zakładamy, że ma ono posłużyć przynajmniej przez pierwszy rok jego życia. Przez ten krótki czas, maluch intensywnie będzie się rozwijał i rósł. Łóżeczko musi zaspokoić potrzeby dziecka, przez cały ten czas. Zwróćmy uwagę, by posiadało ono trójstopniową regulację wysokości, na jakiej znajduje się materacyk. Najwyższy poziom będziemy wykorzystywać przez pierwsze trzy miesiące. Maluch nie będzie umiał jeszcze samodzielnie się obracać, ale będzie potrzebował częstego karmienie, przewijania i przytulania. Kiedy dziecko zacznie się obracać, czas przesunąć położenie materacyka o poziom niżej, który wykorzystywać będziemy do momentu podejmowania przez niemowlaka pierwszych prób wstawania i wspinania się po szczebelkach.

łóżeczko dla dziecka

Jakie łóżeczka rodzice wybierają najchętniej?

Najchętniej wybieranym typem łóżeczek przez rodziców, są łóżeczka drewniane. Istnieje wiele modeli wzbogaconych o dodatkowe elementy. Można zdecydować się na szufladę na ubranka, wyjmowane szczebelki, czy dodatkową funkcję kołyski (z możliwością jej zablokowania). Kwestia wyglądu – kształtu, koloru i dodatkowych elementów dekoracyjnych, to rzecz naszego gustu. Najlepiej, by łóżeczko komponowało się stylistycznie z pozostałą częścią pokoju.

Rodzice chętnie nabywają łóżeczka o unikatowych kształtach, gdy przenoszą dzieci do swoich pokojów. Wówczas elementem dekoracyjnym są łóżeczka np. w kształcie samochodu czy karety. Gdy w pokoju ma zamieszkać dwójka malutkich dzieci, rozwiązaniem są łóżka piętrowe, np. w kształcie zamku lub wozu policyjnego. Stylizowane kształty wycinane są z płyt wiórowej, a dno wykonywane jest z drewna sosnowego. Należy pamiętać o tym, że są one droższe, niż te standardowe. Poza tym jest to rozwiązanie, które posłuży maluchom i przedszkolakom. Po tym czasie, gdy dziecko wkroczy w wiek szkolnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono wolało “dorosłe” łóżko, ponieważ nie czuje się już maluszkiem, a dużym dzieciom nie przystoi spać w łóżeczku dla dzidziusiów.

Przed dokonaniem zakupów wart dobrze przemyśleć, na jakie łóżeczko się zdecydować. Poza samym wyglądem, powinniśmy kierować się także ilością dostępnego miejsca, które posiadamy oraz rozwiązaniem, które będzie dla nas wygodne. Należy także wspomnieć, że na rynku istnieją łóżeczka turystyczne, które też warto posiadać. Przydają się podczas wyjazdów, nie tylko do spania, ale również jako kojec do zabawy. Są lekkie, zajmują mało miejsca po złożeniu, szybko się rozkładają i składają – dzięki czemu są niezwykle praktyczne.

Szukasz łóżeczka dla dziecka? Sprawdź w hulahop.pl

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Najlepsze łożeczka
5 (100%) 1 vote[s]