Jak wybrać piórnik dla ucznia? Szkolna wyprawka

Rodzic przed rozpoczęciem roku szkolnego ma trudne zadanie skompletowania wyprawki dla dziecka. Nie dość, że do kupienia jest dużo rzeczy, to jeszcze nad wyborem każdej z nich trzeba się dobrze zastanowić. Między innymi należy kupić odpowiedni piórnik, aby zmieścić w nim wszystkie artykuły szkolne. Jednak nie tylko pojemność ma znaczenie. Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając piórnik dla ucznia? Jaki piórnik jest najlepszy?

Rodzaje piórników

Wyróżnia się generalnie dwa główne typy piórników. Pierwszy z nich to popularna tuba. Jest to piórnik o bardzo prostej budowie, pozbawiony przegródek, o ograniczonej pojemności. Przeważnie zamyka się go na zamek, a kształtem faktycznie przypomina tubę, choć zdarzają się również prostokątne piórniki. Jest on z pewnością dobrym wyborem dla licealisty, który oprócz książek zabiera ze sobą do szkoły jedynie długopis, ołówek i co najwyżej jeszcze jakieś pióro i kilka flamastrów. Dla najmłodszych natomiast lepszy będzie drugi rodzaj piórników.

Drugi typ to piórnik rozkładany. Również zapina się go na zamek, a otwiera podobnie jak książkę. Posiada on czasem przegródki, ale przede wszystkim składa się z jednej, a czasem z dwóch komór. Posiada on miejsce na zestawy kredek i flamastrów, jak również na linijki oraz pióra. Piórniki tego typu różnią się między sobą, m. in. wspomnianą liczbą komór, ale także ogólnymi wymiarami, sposobem rozkładania czy też pojemnością.

1. Piórnik rozkładany z wyposażeniempiórnik dla uczniaSprawdź!
2. Piórnik tubapiórnik dla uczniaSprawdź!

Najlepsza wielkość piórnika

 Zdecydowanie, im dziecko jest starsze, tym mniej potrzebny jest mu duży piórnik. Bez wątpienia największy przydaje się w pierwszej klasie, gdy uczeń przynosi do szkoły nawet kilkadziesiąt kredek i  flamastrów. Starsze dzieci zdecydowanie mniej ich potrzebują, niezbędne w ich przypadku jest natomiast miejsce w piórniku na przybory matematyczne, takie jak cyrkle, ekierki czy kątomierze.

Zwykle duży rozkładany piórnik dobrze sprawdza się do końca podstawówki, choć w ostatnich klasach nie jest już niezbędny. Uczniowie wyższych klas natomiast raczej wolą już korzystać z piórników tubowych.

 Grubość nie jest bez znaczenia

 Okazuje się, że nieraz nawet w dużych i szerokich piórnikach nie można pomieścić najgrubszych kredek. Jest to efekt zbyt cienkiego piórnika. W tym przypadku również wiek ucznia ma znaczenie, gdyż starsze dzieci nie potrzebują już przeważnie zastawów grubych, szerokich kredek.

Z wyposażeniem czy bez?

Na rynku dostępne w sprzedaży są puste piórniki, jak i takie z pełnym wyposażeniem. Które lepiej wybrać? Na pewno te, które posiadają kredki, flamastry i pióro zdejmują z rodzica obowiązek osobnego zakupu wszystkich tych przyborów, co jest wygodne. Jednakże, ostatecznie jednak zwykle lepiej zdecydować się na pusty piórnik. Wynika to z tego, iż nie wszystkie przybory w piórnikach z wyposażeniem muszą być najwyższej jakości. Jeśli na przykład do zestawu dołączone jest słabe pióro, niestety nie ma możliwości rezygnacji z niego.

Poza tym, dobrze jest, jeśli dziecko samo może sobie wybrać wszystkie artykuły, które wypełnią piórnik. Dzięki temu chętniej z nich korzysta, co zachęca je do intensywniejsze pracy w szkole jak i podczas wykonywania zadań domowych.

Miękki czy twardy piórnik?

 Na zewnątrz niektóre piórniki są twarde, inne natomiast całkiem miękkie. Te pierwsze przeważnie są bardziej wytrzymałe i nieco lepiej chronią zawartość piórnika. Niemniej jednak, miękki piórnik również może być całkiem dobry, o ile posiada gąbkę czy piankę ochronną. Ponadto, miękkie piórniki są lżejsze, co jest ważne, zważając na i tak przeciążone przez podręcznik Ji zeszyty kręgosłupy uczniów.

Wyprawka szkolna dla dziecka? Niezbędne akcesoria znajdziesz w hulahop.pl

Jak wybrać piórnik dla ucznia? Szkolna wyprawka
5 (100%) 1 vote