Jak wybrać wózek spacerowy? Najlepsza spacerówka

Kiedy dziecko wyrośnie już z głębokiego wózka, przychodzi pora na zakup spacerówki, czyli wózka spacerowego. Ten rodzaj pojazdu jest zazwyczaj lżejszy, poręczniejszy i pozwala na użytkowanie przez dłuższy czas. Dzieci uwielbiają spacerówki, ponieważ dzięki znajdującemu się tam siedzisku mogą bez przeszkód obserwować otoczenie. Jednak z powodu dużego wyboru tego typu wózków, rodzice nie zawsze wiedzą, na który model się zdecydować. O czym warto wiedzieć, kupując spacerówkę? Jak wybrać wózek spacerowy?

Wózek spacerowy przeznaczony jest dla dzieci do 3 lat. Pierwszy tego rodzaju sprzęt został zaprojektowany i wyprodukowany w 1965 roku przez Brytyjczyka, Owena Finlaya Maclarena, projektanta lotniczego i pilota doświadczalnego. Stopniowo lekkie spacerówki zyskiwały na popularności. Dziś rodzice nie potrafią już sobie wyobrazić funkcjonowania bez tego urządzenia. Jeśli dokona się dobrego wyboru, jeden wózek spacerowy może służyć przez kilka sezonów.

Zakup spacerówki – na co zwrócić uwagę?

Kupno spacerówki to poważna decyzja. W końcu każdy rodzic chce, aby jego dziecko czuło się w wózku komfortowo i bezpiecznie. Nie można także zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu wózka, jak miejsce na butelkę z piciem czy zakupy, daszek, parasolka lub folia przeciwdeszczowa. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki?

 • Waga – spacerówka powinna być przede wszystkim lekka, zwłaszcza jeśli będzie trzeba ją co chwilę wnosić na piętro do mieszkania czy wkładać do bagażnika samochodu. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę, że im mniejszy ciężar, tym wózek może mieć mniej przydatnych mechanizmów. Najlepiej wybrać model ze stelażem z aluminium.
 • Koła – w spacerówkach najlepiej sprawdzą się koła pompowane, choć trzeba pamiętać, że mogą być dość ciężkie. Im większe koła, tym będzie łatwiej poruszać się nimi po trudnym terenie. W mieście można korzystać z wózka z małymi kółkami. Odradza się kupowanie spacerówek z kołami plastikowymi.
 • Wymiar – wózek powinien mieć taką wielkość, aby można było go bez przeszkód przechowywać w domu czy umieścić w bagażniku. Co więcej spacerówka powinna być odpowiednio głęboka i mieć wysokie oparcie, aby dziecku było w niej wygodnie.
 • Zabezpieczenia – w spacerówce nie może zabraknąć pasów bezpieczeństwa, barierki oraz regulowanego podnóżka.
 • Obsługa – wózek spacerowy powinien się wygodnie i szybko składać. Zanim zakupimy spacerówkę, warto w sklepie złożyć go na próbę, aby zorientować się, czy wszystkie mechanizmy działają bez zarzutu.

wózek spacerowy

Rodzaje wózków spacerowych

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów wózków spacerowych. Zakup danego modelu zależy od preferencji rodziców i wieku dziecka. Każda spacerówka powinna się łatwo prowadzić, dobrze amortyzować nierówności podłoża i być wygodna. Warto wydać na taki wózek nieco więcej pieniędzy, aby mógł służyć dziecku aż do 3 roku życia. Jakie typy spacerówek można nabyć?

 • Spacerówki parasolki – to bardzo popularne modele, lekkie i zajmujące bardzo mało miejsca po złożeniu. Nie nadają się dla noworodków, a jedynie dla starszych dzieci i to na krótkie spacery, gdyż nie należą do najwygodniejszych pojazdów.
 • Spacerówki dla noworodków – są specjalnie przystosowane dla niemowlaków, z kładzionymi oparciami.
 • Spacerówki dla starszych dzieci – to modele przeznaczone dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć.
 • Spacerówka jako część wózka wielofunkcyjnego – tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne dla rodziców, bowiem wózki wielofunkcyjne mogą pełnić jednocześnie rolę wózka głębokiego, spacerówki i np. nosidełka. Jednak wadą wózków wielofunkcyjnych jest ich duża waga oraz wysoka cena.

Polecane spacerówki

 Kiedy wiemy już, na jakim wózku spacerowym najbardziej nam zależy, pora wybrać konkretny model. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem ilość dostępnych spacerówek do kupienia jest olbrzymia. Przede wszystkim warto nabyć spacerówkę dobrej jakości, wytrzymałą, od znanego i cenionego producenta. Obecnie do najpopularniejszych wózków spacerowych zaliczyć można modele marki:

 • Hartan,
 • Cybex,
 • Baby Jogger,
 • Baby Design,
 • Chicco,
 • ABC Design,

Szukasz spacerówki? Największy wybór w sklepie hulahop.pl SPRAWDŹ!

Jak wybrać wózek spacerowy? Najlepsza spacerówka
5 (100%) 1 vote