Jakie zabawki wybrać dla niemowląt?

Dzieci bez względu na wiek uwielbiają się bawić. W przypadku starszych pociech zakup odpowiedniej zabawki jest prosty, bowiem najczęściej to one same informują nas, na czym im zależy. Natomiast znalezienie zabawki dla niemowlaka może sprawić nam nieco problemu, gdyż tak małe dzieci jeszcze nie potrafią mówić, dobrze chwytać czy się poruszać. Nie znaczy to jednak, że w sklepach brakuje produktów przeznaczonych dla dzieci do pierwszego roku życia – wprost przeciwnie, wybór jest bardzo duży. Jakie zabawki najlepiej nadają się dla niemowlaków?

Zabawki dla niemowląt, to dość specyficzne produkty, które powinny spełniać najlepiej kilka funkcji jednocześnie. Mają bowiem nie tylko zapewnić dziecku rozrywkę, ale także pobudzić jego zmysły i zapewnić rozwój. Małe dzieci przede wszystkim reagują na bodźce słuchowe, wzrokowe czy dotykowe. Co więcej wiele zabawek uczy dzieci, że jeśli coś zrobią, pojawią się tego skutki, np. jeśli dziecko uderzy w bębenek, wówczas usłyszy dudnienie. To niezwykle ważne doświadczenie w życiu niemowlaka. Dlatego nigdy nie należy rezygnować z zabawek dla najmłodszych dzieci. Ważne jest tylko to, aby je świadomie i odpowiednio wybierać.

Jakie zabawki sprawdzą się dla niemowląt?

Niemowlęta są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Najmłodsze dzieci najpierw zajmują się obserwowaniem wszystkiego, nieco starsze zaczynają sięgać po różne przedmioty. Dopiero co narodzonemu dziecku warto sprezentować np. balonik lub kolorowe kartki pokryte różnymi barwami. W pierwszych miesiącach sprawdzi się także grająca karuzela. Im dziecko starsze, tym można mu zaproponować więcej np. grzechotkę, piłeczkę, matę edukacyjną czy samochodzik.

Jakie zabawki wybrać dla niemowląt?

Czym się kierować przy wyborze zabawek dla najmłodszych dzieci?

Zabawki dla niemowląt należy dobierać ze względu na wiek. Im dziecko młodsze, tym zabawki powinny być prostsze i bardziej kolorowe. Starszym niemowlakom można dać do zabawy coś bardziej złożonego, np. bębenek czy klocki. Czym jeszcze warto się kierować podczas zakupu zabawek dla najmłodszych dzieci? Przede wszystkim zabawki dla niemowląt powinny:

 • być w mocnych, kontrastujących kolorach;
 • edukować;
 • wspomagać rozwój ruchowy;
 • pobudzać spostrzegawczość;
 • wydawać różne odgłosy;
 • kształtować wyobraźnie przestrzenną;
 • być lekkie;
 • być trwałe;
 • rozwijać zmysły.

Jakie zabawki dla niemowląt będą bezpieczne?

Przy zakupie zabawek dla niemowląt nie powinno się zapominać o bezpieczeństwie. W końcu będą one użytkowane przez najmłodsze dzieci, podatne na infekcje czy uczulenia oraz nieświadome konsekwencji swoich zachowań. Czym powinny się charakteryzować zabawki, aby można je uznać za bezpieczne dla nowo narodzonych pociech?

 • Mieć odpowiednią wielkość – zabawki dla niemowląt powinny być duże, aby dziecko nie było w stanie ich włożyć do buzi. Może to spowodować ich połknięcie, a to z kolei grozi problemami z układem pokarmowym, a nawet o wiele poważniejszymi konsekwencjami.
 • Być wykonane z materiałów nietoksycznych – każda zabawka dla niemowląt powinna posiadać specjalne atesty i certyfikaty, np. znak bezpieczeństwa CE, czy być rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka.
 • Być łatwe do wyczyszczania – na zabawkach często gromadzą się różne szkodliwe substancje, takie jak kurz czy bakterie, dlatego należy wybierać wyłącznie produkty proste w czyszczeniu.
 • Mieć instrukcję obsługi – na każdym opakowaniu zabawki dla niemowlaka powinna znajdować się instrukcja obsługi, która wyjaśni nam m.in. jak czyścić produkt i go użytkować. Ponadto na opakowaniu zazwyczaj można znaleźć dodatkowe ostrzeżenia, z którymi zawsze należy się zapoznać.
 • Być odpowiednio skonstruowane – zabawki dla niemowląt nie mogą posiadać małych elementów, które można oderwać. Co więcej nie mogą mieć ostrych, wystających części, być zbyt ciężkie czy mieć otworów, do których dziecko mogłoby włożyć palec.

Zabawki dla swojego maluszka oraz niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie hulahop.pl

Jakie zabawki wybrać dla niemowląt?
5 (100%) 1 vote[s]