Zestaw obiadowy dla dziecka. Jak wybrać zestaw naczyń

Gdy dziecko dorasta, coraz więcej rzeczy powinno i chce robić samodzielnie. Jedną z takich czynności jest jedzenie, choć nauczenie jej malucha wymaga od nas dużej cierpliwości. Jeśli jednak odpowiednio się do tego zadania przygotujemy, może się okazać, że nasza pociecha opanuje samodzielne posilanie się szybciej, niż mogliśmy przypuszczać. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw obiadowy dla dziecka. Jak wybrać takie naczynia?

Jak wybrać zestaw obiadowy dla dziecka?

 Stałe posiłki można wprowadzać do diety dziecka już od 7 miesiąca życia. Początkowo w niewielkich ilościach, aby móc zaobserwować reakcję organizmu malucha na pokarm – żywność bowiem może wywołać np. wymioty czy zmiany skórne. Później, jeśli dziecko nie ma problemów z trawieniem, można powoli rozszerzać jego dietę o kolejne produkty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także na tym etapie pozwolić dziecku jeść samodzielnie. Aby to się udało, konieczny będzie zakup zestawu obiadowego przeznaczonego dla najmłodszych użytkowników.

Jakie naczynia dla dzieci kupić?

 W sklepach dostępnych jest bardzo wiele naczyń dla dzieci, jednak na początku najlepiej zaopatrzyć się w gotowy zestaw – wybór takiego pakietu będzie znacznie łatwiejszy niż poszukiwania każdego produktu osobno. Co więcej zazwyczaj zestawy są znacznie tańsze, a ich poszczególne elementy dopasowane pod względem estetyki. Jakie naczynia powinny znaleźć się w zestawie, aby gwarantowały jego praktyczność?

  • Kubeczek niekapek.
  • Sztućce – łyżeczka, widelczyk.
  • Talerzyk płytki i głęboki.
  • Miseczka
zestaw obiadowy dla dzieckaSprawdź!
zestaw obiadowy dla dzieckaSprawdź!

Zestaw obiadowy dla dziecka – jaki materiał?

 Kupując naczynia dla dzieci, trzeba mieć świadomość, że początkowo będą one przede wszystkim służyły do zabawy. Co więcej nie raz spadną na podłogę, gdyż małe dzieci nie mają jeszcze skoordynowanych ruchów. Dlatego też naczynia dla dzieci nie powinny być wykonane ze szkła,  porcelany czy ceramiki – nie tylko szybko się zbiją, ale mogą także zranić malucha. W przypadku dzieci bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem. Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w przypadku dziecięcych zestawów obiadowych?

Naczynia dla dzieci powinno być przede wszystkim wykonane z trwałych, dość lekkich i nietłukących się materiałów. Do najczęściej wybieranych naczyń zaliczyć można produkty z tworzyw sztucznych, np. plastikowe. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli maluchom bardzo długo cieszyć się z zastawy. Jednak przy wyborze tego typu naczyń bardzo istotne jest zwrócenie uwagi, czy nie zawierają BPA, czyli bisfenolu A, który może być dla dzieci bardzo niebezpieczny.

Naczynia dla dzieci – rozmiar

Poszczególne elementy zestawu obiadowego dla dzieci powinny mieć odpowiedni rozmiar. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż np. długa łyżka doskonale sprawdzi się do karmienia malucha, ale samodzielne wprowadzanie do buzi pokarmów przez dziecko taką łyżką będzie dla niego bardzo niewygodne i trudne. Talerzyki i miseczki także nie powinny być zbyt małe, aby zmieściła się w nich pełna porcja posiłku dla dziecka i pozostało jeszcze nieco wolnego miejsca.

Czym się kierować przy wyborze naczyń dla dzieci?

 Wielu rodziców zastanawia się, jaki zestaw obiadowy wybrać dla swojej pociechy. Bardzo często kierują się jedynie wyglądem naczyń, ale w przypadku zestawu obiadowego dla dzieci nie estetyka jest najważniejsza. Oczywiście przy zakupie takich naczyń warto wziąć pod uwagę upodobania dziecka (np. zdecydować się na zestaw w jego ulubionym kolorze lub z bohaterami jego ulubionej bajki), ale to nie ten czynnik powinien stanowić o ostatecznym doborze zestawu. Jaki powinien być dobry zestaw obiadowy dla dziecka?

  • Bezpieczny dla zdrowia – naczynia dla dzieci powinny być wykonane z lekkich i solidnych materiałów. Ponadto obrzeża talerzyków, miseczek czy kubeczków oraz zakończenia widelczyków powinny być gładkie, aby nie zranić rączki czy buzi dziecka.
  • Antypoślizgowy – dobrze jest wybrać takie naczynia, które mają antypoślizgowe spody. Ułatwi to dziecku np. jedzenie zupy, gdyż naczynie nie będzie się poruszać po stole. Ponadto takie antypoślizgowe spody zabezpieczają naczynie przed spadnięciem na podłogę. Natomiast sztućce powinny mieć antypoślizgowe rączki, aby dziecku łatwiej było je utrzymać.
  • Dopasowany do wieku – starszym dzieciom można zaproponować sztućce i naczynia metalowe, dla najmłodszych najlepsze będą te z tworzyw sztucznych.
  • Praktyczny – warto mieć świadomość, że nie wszystkie zestawy obiadowe dla dzieci da się umyć w zmywarce czy włożyć do mikrofalówki, co jest niezwykle pożądane w przypadku tego typu produktów. Zanim zakupimy naczynia dla dzieci, dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję obsługi zestawu na opakowaniu.

Zobacz bezpieczne zestawy naczyń dla dziecka w sklepie hulahop.pl

Zestaw obiadowy dla dziecka. Jak wybrać zestaw naczyń
5 (100%) 2 votes